Održavanje kreveta za kućne ljubimce
Korpa, šator, krevetić, krevet… Izbor opreme namenjene odmoru vašeg psa ili mačke zavisi od veličine ljubimca, prostora kojim raspolažete, formiranih navika životinje… Bilo kakvi da su, krevetići se moraju redovno održavati, kako bi vi i vaši kućni ljubimci bili dobrog zdravlja, a stan bez neprijatnih mirisa.
Ukoliko krevet ima navlaku koja se može skinuti i prati, pobrinite sa za nju. Pre nego što je operete na način preporučen na etiketi, usisajte je kako biste uklonili dlake i suve ostatke nečistoće koje je pas uneo. Perite navlaku na najvišoj mogućoj temperaturi, deterdžentom koji je bezbedan za ljubimca. Ako vam se učini da navlaka nije dobro isprana, isperite je još jednom. Mašinu posle toga očistite tako što ćete je praznu uključiti sa jednom čašom sirćeta u pregradi za omekšivač.
Pranje na ruke slično je kao pranje kreveta sa navlakom koja se ne skida. Ovu vrstu krevetića, takođe, najpre usisajte, a zatim je potopite u potpunosti u veliku plastičnu posudu ili kadu. Voda treba da bude topla, a deterdžent netoksičan za pse. Posle 10-15 minuta istrljajte krevet bikarbonom sodom, koristeći četkicu za zube za nabore i uglove. Dobro isperite i ostavite napolju da se ocedi i osuši, najbolje na suncu.
Ako postoje mrlje od urina ili druge fleke, njih morate posebno tretirati. Za manje površinske mrlje dovoljno je dodatno ribanje tog mesta deterdžentom, četkom ili peškirom, kružnim pokretima. Za fleke od izlučevina potrebna su sredstva za čišćenje na bazi enzima. Ona se vezuju za organsku materiju i uništavaju je. Postupaćete po uputstvu na pakovanju, a u ovom slučaju ne treba koristiti sirće, pošto ono smanjuje dejstvo sredstva za čišćenje.
Veterinari savetuju da se krevetić za kućne ljubimce pere po mogućstvu jednom nedeljno, minimalno jednom u dve nedelje. Između pranja redovno usisavajte krevet i perite šape psa po povratku iz šetnje. Sunčanje kreveta pomaže da se eliminišu bakterije, a dobro je kupiti i vodootpornu navlaku. Pranje krevetića rastvorom vode i jabukovog sirćeta u razmeri 1:1 je prevencija protiv pojave buva.
Comments are closed.