Dekoracija plafona, za nov izgled stana
Plafon, ili peti zid kako ga u šali nazivaju dizajneri, pruža mogućnost za različite eksperimente ukoliko želite da promenite izgled stana. Ipak, budite oprezni – upravo ovo je mesto gde se lako može preterati, pa ćete umesto opuštenog uživanja u svom domu doživeti „napad“ bojama i oblicima sa tavanice.
Nekoliko je načina da napravite razliku, a izbegnete promašaj.
Plafon može biti beo ili u drugoj veoma svetloj boji, a interesantnu dekoraciju napravićete gipsanim oblicima, ili gotovim aplikacijama koje imitiraju gips. I dekorativni elementi trebalo bi da budu u identičnoj nijansi, dakle diskretni.
Plafon možete jednostavno ofarbati u istu neobičnu i originalnu boju kao zidove. Na plafon se mogu fiksirati i tapete, takođe identične kao na zidovima. Bolje rešenje za obe varijante je da boja plafona ili tapeta na plafonu prate istu boju ili dezen samo na jednom zidu, dok ostali zidovi ostaju beli.
Efekat dekoracije možete postići osvetljenjem, što se poslednjih godina najviše koristi. Raspoređivanje led sijalica u nekom uglu ili na drugi način po vašoj želji sasvim je dovoljno.
Ozbiljniji zahvat zahteva postavljanje ogledala na plafonu, ili konstrukcije u kojoj se na određenim partijama nalaze ogledala. U tom slučaju je najbolje da zidovi ostanu beli. I uopšte, ako plafon postaje glavna tačka intenzivnije dekoracije, zidovi treba da budu beli.
Oblaganje plafona lamperijom dobro je rešenje za prostorije sa kosim krovom, ali se može primeniti bilo gde, u predsoblju ili kupatilu, na primer. Umesto lamperije, možete napraviti rustičan ugođaj sa bilo kojom vrstom drvene konstrukcije grubljih oblika.
Sigurno je da je lakše i lepše sve ovo izvesti u kući, posebno ako su zidovi viši od standardnih, nego u stanu. Arhitekte, međutim, smatraju da beo plafon ne mora da doprinese utisku o većem prostoru, kako se obično misli. Postoje mnogi detalji, pa i sama dekoracija plafona, koji mogu da učine dnevnu sobu, predoblje, kuhinju… vizuelno prostranijim.
Comments are closed.