Zalivanje baštenskih biljaka tokom leta

Odmah da naglasimo opšte pravilo koje važi za leto – biljke je bolje zalivati ređe ali obilnije, tako da voda dopre do najdubljih delova korenovog sistema, nego često a oskudnije, površinski.

Sledeće pravilo svi poznajemo – najbolje je zalivati biljke u rano jutro ili uveče. Ako ih zalivate ujutro, može da dođe u obzir upotreba prskanja sa visine, a uveče se preporučuje zalivanje bliže korenovom sistemu, bez kvašenja lišća.

Jednogodišnje biljke kad su velike vrućine zalivajte dva puta dnevno. Njihov korenov sistem nije razvijen, pa kad se površinski sloj zemljišta isuši biljka već pati.

Višegodišnje biljke zasađene u baštama i dvorištima mogu duže da izdrže sušu, one opstaju tokom godine u veoma promenljivim uslovima. Najbolje ih je zalivati jednom ili dva puta nedeljno, polako, kako bi zemlja upila što više vode i voda doprla što dublje.

Na otvorenom će se, sigurno, tokom leta naći i biljke u saksijama. Pošto se zemlja u saksiji suši brže, računajte na zalivanje dva puta dnevno tokom visokih temperatura – ujutro i uveče, ali u zavisnosti od osobine saksije. Ako su u pitanju male i velike plastične saksije koje ne propuštaju vlagu, biljkama je potrebno značajno manje vode, pošto mogu da stradaju od prevelikih količina. U klasičnim terakota saksijama od pečene gline zemlja se brže suši, pa se može zalivati nešto više.

Bašte sa povrćem zahtevaju duboko zalivanje najmanje dva do tri puta nedeljno, najbolje ujutro. Više vode je potrebno za vreme vrelih talasa, posebno biljkama kao što su krastavci, paprika, tikvice, celer, karfiol… Dobro rešenje je crevo za navodnjavanje koje leži na zemlji.

Drveće i žbunje svakako zahteva zalivanje tokom leta i nisu mu dovoljni povremeni letnji pljuskovi. Obavezno je duboko zalivanje, doba dana nije bitno, a najbolje je da to bude i posle manje obilne kiše, kad dodatna voda pomaže da se i najdublji delovi korena ovlaže.

Ako primetite da je biljka klonula zbog nedostatka vode, odmah je zalijte i ona će se povratiti. Klonule listove i stablo mogu, međutim, da izazovu bolesti i paraziti, a uvek imajte u vidu da biljka može da klone i od preteranog zalivanja. Na nekim vrstama se mogu videti opušteni listovi tokom vrelog dela dana što je normalna pojava – biljka tako čuva energiju i izgledaće opet sveže čim temperatura padne.

Comments are closed.